שיטת המונטסורי: פרק בתוך החינוך החדש

החינוך הוא עולם מרתק ומורכב, המשפיע על צמיחת הילדים ומצביע על דרכם האישית. כל אחד מאיתנו נושא זכרונות מתקופת הילדות שלו, ובזכותם או בחוסרם, הם נכנסים עמוק לתודעתנו ולהתמודדותנו עם העולם הגדול. אחת משיטות החינוך המצליחות והמרשימות ביותר שנוצרו בעולם היא שיטת המונטסורי, שנקראת גם בעברית החינוך הטבעי או החינוך העצמאי. במאמר זה, נכנס לתוך התוך המרתק של שיטת המונטסורי ונתבונן במרכיביה, בתוך הרעיונות והעקרונות המובילים אותה ובשיפוצים וכמיהות שחוויתה מאז יצירתה בראשית המאה ה-20.

המוטיבציה לשינוי

שיטת המונטסורי הייתה אמיצה בראשיתה והפרופסורה מריה מונטסורי, הרופאה והפדגוגית האיטלקית, הייתה אחת החדשניות המרשימות ביותר בתחום החינוך של זמנה. כשהתהליכים הטכנולוגיים והחברתיים של המאה ה-20 התפתחו בקצב מהיר, היא ניסתה ליצור שיטת חינוך שתתאים את עצמה לצרכים החדשים. היא התעקשה על כך שהחינוך צריך להיות חופשי ועצמאי, ובו זמנית, היא הבינה את החשיבות שבלמידה עצמיתית ובשחרור פוטנציאל הילד. מריה מונטסורי הייתה נשית מרשימה, שחררה את הילדים מסיבובי החינוך המסודר ושנתה את המושבות לסבלנות של הילדים, תוך כדי שימוש בכלים חינוכיים מסוימים. היא חיפשה אחר דרכים אחרות ללמידה, תחת הגישה הפסיכולוגית החדשנית והמצוינת שלה. במסגרת הגישה הזו, היא פיתחה שיטה חינוכית מתקדמת שמבוססת על התחשבנות בצרכי הילד, בתהליכי הלמידה שלו ובפרטיותו.

עקרונות המונטסורי

שיטת המונטסורי מבוססת על מספר עקרונות מרכזיים שמשמשים כמערך הולך ומגוון להורים וחינוכים. הנה שמונה מהם:

  1. חירות וכבוד לילד: הילד מאומץ ככלי חינוך בעל אורך משמעה ובעל רעיונות ותכלית משלו. המבוגרים עוזרים ומוסרים לו כלים וידע, אך נותנים לו את החירות לבחור באופן עצמאי וללמוד בקצבו האישי.
  2. סבלנות וכבוד לתהליכים: במסגרת המונטסורי, מודדים את ההתקדמות הילד לפי התהליכים שהוא עובר דרכם ולא לפי תוצאות מבחנים. זהו גישה שמעניקה כבוד לדרך וללמידה, ולא רק לתוצאה הסופית.
  3. סביבה מגוונת: סביבת הלמידה מוכנה בצורה מיטבית כך שהילד יכול לבחור את הפעילות שמתאימה לו ביותר בכל רגע נתון. זהו מסלול הולך ומתקדם, הנתמך על ידי חומרי למידה מגוונים ובעיקר חומרי למידה טבעיים.
  4. חומרי למידה טבעיים: בשיטת המונטסורי, ילדי הגן מתנגשים בפריטים טבעיים ומתעסקים בהם בכדי לרכוש ידע ולהתפתח. החומרים הטבעיים מעניקים לילדים אפשרות לחוות את העולם הסובלני ולהבין אותו מבפרספקטיבות שונות.
  5. עקרונות האוריינטציה והסודיות: החינוך מבוצע במסגרת אוריינטציה אישית של הילד. הוא מתרכז בכל רגע בפרטים של המשימה שהוא מבצע ובכך מתעלה על סטיגמות תואר ושלבי למידה מובחנים. הילד עובר בעצמו מסגלים חינוכיים אחדים לאחרים בהתאם לצרכיו ולהתקדמותו.
  6. התרגשות ועניין: התרגשות היא המנוע שמפעיל את הילד ומוביל אותו למגוון רחב של פעילויות ולמידות. כל ילד מתרגש מדברים אחרים ובזמנים שונים, והתכנים החינוכיים מוכנים להסתגלות אליו.
  7. הערכת המורה כמנחה ומרץ: המורים בשיטת המונטסורי מתגייסים לתפקידם עם רצון והשראה, והם נותנים לילדים ללמוד בשקט ובעצמאות. המורים מבינים את צרכי הילדים, מכבדים את הפרטיות שלהם ומעניקים להם חירות לפעול.
  8. השלמות והתחדשות: השיטה עושה שימוש בתוך החומרים הטבעיים והפעילויות החינוכיות שפותחו על ידי חונים מקצועיים ומשומנים במשוכרת. בשיטה זו, הכישרונות הידע והידיים המיומנות של המורים משמשים ככלי להעברת הידע לילדים, תוך שימוש בחידושים והשלמות בהתאם לצרכי הזמן.
השיטה המונטוסורית
שתף את הפוסט:
תוכן עניינים
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
פוסטים אחרונים
ניוזליטר

הירשמו עכשיו לניוזליטר שלנו וקבלו עדכונים חמים בכל שבוע

גלריית תמונות: